28041

 • Cam mozaik üretimi nasıl yapılır?

  Dünyada cam mozaik üretimi aslında üç ana üretim tekniği ile yapılmaktadır. Bunlarn üçüde birbirinden tamamen farklı üretim tesisleri ve fabrikaları tarfafından yapılmaktadır.

  1- Camın toz haline getirilerek yapılan üretim şekli
  2- Düz pencere camının kesilip boyanarak yapılan üretim şekli
  3- Camın cam potasından eritidiği sırada yapılan üretim şekli

 • Cam mozaik nasıl döşenir?

  ÖNEMLI BILGI Cam mozaik uygulanacak zemin , satıh öncelikle çok düzgün olmalıdır. Çünkü mozaik zemin düz olmaz ise engebeli göze hoş gelmeyen bir görünüm sergileyebilir. Cam mozaik uygulamaları sırasında çimento esaslı yapıştırıcılar kullanmak ileride çıkabilecek sorunları baştan bertaraf etmenize yardımcı olacaktır. Epoksi , akrilik esaslı cam mozaik yapıştırıcılarının cam mozaikleri etkileme olasılığı vardır. Cam mozaik yapıştırıcısı uygun ince bir tarakla yüzeye uygulanır , daha sonra fileli cam mozaik plakaları tek tek satıha yerleştirilir. Yerleştirilen cam mozaik plakaların birbirlerinin derzini tamamlaması gereklidir. Aksi takdirde plakalar tek tek sayılır bu derzlerin dengeli ve uyumlu bir şekilde yapıştırılmamasından kaynaklanır. Bu kesinlikle istenmeyecek bir görüntü oluşturabilir. Yapıştırılan cam mozaikler makul bir süre sonra genelde seramik yapıştırıcısı biraz kendini çektikten sonra , derz dolgusunun uygulanmasına hazırdır. Cam mozakleri için uygun bir derz dolgu kullanılması da çok önemli bir husustur. Mutfaklarda cam mozaik derzi olarak antibakteriyel derz dolgusu tercih edebilirsiniz. Renk uyumuna dikkat etmek gerekir. Genelde uygulanan cam mozaikden daha açık bir tonda derz dolgusu uygulanması cam mozaiklerin kendini gösterebilmesi için tercih edilmelidir. Kristal cam mozaik karo kristal cam mozaik seramik kristal mozaik uygulaması da aynı şekildedir.

 • Cam mozaik nasıl uygulanır ?

  ÖNEMLI BILGI Cam mozaik uygulanacak zemin , satıh öncelikle çok düzgün olmalıdır. Çünkü mozaik zemin düz olmaz ise engebeli göze hoş gelmeyen bir görünüm sergileyebilir. Cam mozaik uygulamaları sırasında çimento esaslı yapıştırıcılar kullanmak ileride çıkabilecek sorunları baştan bertaraf etmenize yardımcı olacaktır. Epoksi , akrilik esaslı cam mozaik yapıştırıcılarının cam mozaikleri etkileme olasılığı vardır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da eğer uygulama yapılacak yüzey çimento esaslı bir kaplama malzemesi ile kaplı değil ise bu durum da size ileride bir sorun çıkartama olasılığı taşıyor demektir. Diyelimki duvarınızda alçı sıva var ve siz bu alçı sıvanın üzerine cam mozaik yapıştırdınız. Bu alçı sıva zaman içerisinde kimyasal etkileşim ile kimi tür cam mozaikleri etkileyip renklerin bozulmasına yol açabilir. Ne tür cam mozaikler bundan etkilenebilir diye bir soru aklımıza geliyor tabi hemen ; bu konu içinde genelde kristal mozaik serilerinden soğuk boyanmış diye tabir edilen yani 900 celcius ısıda pişirilmemiş boyalardan mamül kristal mozaikleri türü kastedilmiştir. Cam mozaik yapıştırıcısı uygun ince bir tarakla yüzeye uygulanır , daha sonra fileli cam mozaik plakaları tek tek satıha yerleştirilir. Yerleştirilen cam mozaik plakaların birbirlerinin derzini tamamlaması gereklidir. Aksi takdirde plakalar tek tek sayılır bu derzlerin dengeli ve uyumlu bir şekilde yapıştırılmamasından kaynaklanır. Bu kesinlikle istenmeyecek bir görüntü oluşturabilir. Yapıştırılan cam mozaikler makul bir süre sonra genelde seramik yapıştırıcısı biraz kendini çektikten sonra , derz dolgusunun uygulanmasına hazırdır. Cam mozakleri için uygun bir derz dolgu kullanılması da çok önemli bir husustur. Mutfaklarda cam mozaik derzi olarak antibakteriyel derz dolgusu tercih edebilirsiniz. Renk uyumuna dikkat etmek gerekir. Genelde uygulanan cam mozaikden daha açık bir tonda derz dolgusu uygulanması cam mozaiklerin kendini gösterebilmesi için tercih edilmelidir. Kristal cam mozaik karo kristal cam mozaik seramik kristal mozaik uygulaması da aynı şekildedir.

 • Cam mozaik nasıl kesilir?

  Cam mozaik , kristal mozaik , kristal cam mozaik uygulama sırasında kimi zaman bitişlerin muntazam olması için kesilmesi gerekebilir. Cam mozaiklerimiz tamamen cam dan üretim yapıldığı için aslında küçük cam parçacıklarıdır. Cam mozaiklerimizi cam elması ile istemiş olduğunuz ölçüye göre öncelikle çizmelisiniz . Ancak cam elmasınız yok ise seramik karo kesme makinası ile de çizebilirsiniz sonuç itibarı ile camdan daha sert her türlü malzemeyi aslında camı kesmek için kullanabilirsiniz. Mohs sertlik skalasına göre camın sertliği 6-7 arasıdır . Kuvars camdan daha sert olduğu için camı rahatlıkla çizer. Camı çizmek mozaiklerimizi kestiğimiz anlamına gelmez. Cam mozaikleri çizdikten hemen sonra kırma işlemini gerçekleştirmeliyiz. Çünkü çizdikten 2-3 dakika sonra camda soğuma başlar yani çizilen camın kırılması zorlaşır , belli bir süreden sonra da imkansız hale gelir. Peki camı çizdik vakit kaybetmeden de kırmak istiyoruz ama gelin görünki istediğimiz şekilde kıramıyoruz şekli ve ölçüsü istediğimiz şekilde olmuyor. Tamam tamam içinizi ferah tutun Betaş cam mozaik olarak sizin çözüm ortağınızız. Aslında çözümü çok kolay öncelikle elinizde 2 adet kerpeten olması gerekli , eğer kerpeten yoksa 2 adet pense de aynı işi görecektir , veya bir pense bir kerpeten de olur. Daha önceden istediğiniz şekil ve ebatda çizmiş olduğunuz mozaiklerimizi iki kerpetenin ağzını çizdiğimiz cizginin 1-2 mm dışından kıstırarak kırabilirsiniz. Kerpetenlerin ağzından daha büyük bir cam mozaik kesiyor iseniz bu takdirde kerpetenlerin ağzının altına sert bir cisim koyarak cama olan baskıyı tüm çizilen hat boyunca sağlayarak cam mozaikleri istediğiniz gibi kırabilirsiniz. Ancak kesinlikle elinizi kullanarak kırmaya çalışmayınız çünkü küçük cam parçacıkları elinizi kesmenize neden olacaktır.